SREBRENICA – U Srebrenici će od 7. do 12. jula biti održan memorijalni program “Petrovdanski dani” koji se tradicionalno organizuje u znak sjećanja na srpske žrtve stradale u julu 1992. godine.
“Petrovdanski dani” zvanično će biti otvoreni na Ivanjdan, 7. jula, u 19.00 časova.
Program “Petrovdanskih dana” počeće tradicionalnom humanitarnom akcijom dobrovoljnog davanja krvi koja će biti održana u petak u srebreničkom Domu zdravlja od 9.00 časova.
U okviru šestodnevnog memorijalnog programa biće održan memorijalni turnir u malom fudbalu u znak sjećanja na sveštenomučenika Bobana Lazarevića poginulog 5. jula 1992. godine u Krnjićima, zatim nekoliko promocija knjiga i tribina na kojima će se podsjetiti na srpska stradanja u ovom kraju u 20. vijeku.
Biće održan koncert duhovne muzike, kao i još nekoliko sportskih takmičenja, a predstavnici Boračke i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice posjetiće nekoliko porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida i uručiti im poklone u znak zahvalnosti.
U utorak, 11. jula, biće završeni sportski turniri i uručene nagrade pobjednicima, a u hramovima na području ove opštine održana večernja bogosluženja i paljenje petrovdanskih lila.
Memorijal će biti završen 12. jula – na Petrovdan kada će, nakon liturgije u srebreničkoj Crkvi Pokrova presvete Bogorodice, biti organizovane posjete i polaganje cvijeća na groblju u Bratuncu i stratištima u Biljači i Sasama, te kod spomen-obilježja iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i spomen-kosturnice stradalima u Drugom svjetskom ratu na Zalazju kod Srebrenice, gdje će biti služen parastos za 69 poginulih i 22 zarobljena pa ubijena Srbina na Petrovdan 1992. godine.
Deset zarobljenih na Petrovdan 1992. godine još se vode kao nestali, dok ih je 10 slučajno pronađeno i njihovi posmrtni ostaci su ekshumirani 2011. godine na Zalazju prilikom traženja stradalih Bošnjaka. Dvoje nestalih pronađeno je na drugim lokacijama.
Za zlostavljanja i ubistva zarobljenih Srba, kao i onih koji su na početku rata ostali lojalni tadašnjoj muslimanskoj vlasti i svi su pobijeni u srebreničkim logorima, niko nije odgovarao.